-->

Atatürk Cumhuriyeti Neden Genç Nesillere Emanet Etmiştir

Atatürk Cumhuriyeti Neden Genç Nesillere Emanet Etmiştir hakkında kısa bilgi
Üzerinde yaşadığımız ülke olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti günümüze zor şartlarda gelmiştir, yıkılan bir imparatorluğun küllerinden Mustafa Kemal ATATÜRK sayesinde yeniden doğmuştur. Vatanımız uğruna her bir cephede mücadeler verilmiş, adı dahi hatırlanmayan binlerce şehidimizin kanıyla vatan toprağının her bir noktası adeta sulanmıştır. Şehitlerimizi kanı Ay Yıldızlı bayrağıma can vererek, ülkemizin bugünlere gelmesinde büyük emekler veren Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK yeni kurmuş olduğu ülkeyi genç nesillere emanet etmiştir. Bu yazımızda sizlere Atatürk Cumhuriyeti neden genç nesillere emanet etmiştir konusunda kısaca açıklamada bulunacağız.


Mustafa Kemal Atatürk hayatını adayarak bugünlere gelmesine vesile olduğu Türkiye Cumhuriyetini genç nesillere emanet etmesinin nedeni o dönemki ileri yaştaki vatandaşlarımızın okuma yazma bilmeyişine, araştırma, okuma ve yerine getirme gücünün gençlikte olduğunu bildiği için genç nesillere emanet etmiştir, şöyle ki bir ülkede genç nesil olmaz ise ülkenin geleceğinden bahsedilemez, ama ülkemiz sürekli genç nesil meydana getiren doğurgan oranı yüksek olan bir ülkedir, 


Atatürk de genç nesilin okuyup araştırıp ileriyi görebileceğini umud ederek, Bütün ümidim gençliktedir sözünü söylemiştir, bu şekilde yine Ey Türk Gençliği diyerek başlayan bir gençliğe hitap yayınlamıştır, gençliğe hitabesinde de "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” diyerek Türk gencinin ne kadar güçlü ve kudretli olduğunu vurgulamıştır.
Get updates in your Inbox
Subscribe