-->

Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlığın Sembolleri Nelerdir

Türk milleti uzun yıllar boyunca Osmanlı Devleti himayesinde bulunmuş ve tek söz sahibinin bulunduğu devlet çatısı altında yaşamıştır. İlk dönemlerde bu yönetim sistemi Türk milleti açısından uygun olarak değerlendirilse de, başa gelen padişahların yeterince kendini geliştirememiş olması, yanlış kararlar vermesi sebebiyle, tek adamın hakim olduğu padişahlık sisteminin yanlış olduğunu Türk halkına gösterilmiştir.
1. Dünya Savaşının ardından Ülkemizde Mustafa Kemal Paşa tarafından başlatılan Milli Mücadele dönemi ile yıllardır süre gelen tek adamlık sistemi yerine yep yeni daha modern bir sistem olarak Mustafa Kemal Atatürk öncederliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti tamamen demokratik laik ve hukuki yöntemi kabullenmiştir.Bunun sayesinde Tam bağımsızlık Ulusal Egemenlik gibi alışkın olmadığımız durumlar ile karşılaşılmıştır.
Ulusal Egemenlik ve Bağımsızlık Sembolleri Nelerdir
Millet Meclisi
23 Nisan 1920 de ilk defa açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ülkede yönetim hakkının halktan gelen insanlar tarafından olduğuna güzel bir kanıt olmuştur. Meclisde halk tarafından seçilen ve vekil olabilecek şekilde değerlendirilen kişilerce yapılan Anayasalar'da Ülkemizde hukuki düzenin sağlanması amaç edinilmiştir.

Bayrak
Türk Bayrağı, zor şartlar altında meydana getirilen Milli Mücadelenin devamında Türk milletinin tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti çatısı altında toplandığının ve bağımsızlığının kanıtı olarak değerlendirilmiştir.
Para
Türk parası, Türk halkının Türkiye Cumhuriyeti toprak sınırları içerisinde bağımsız ve özgür bir şekilde yaşadığının göstergesi olarak değelendirilir.
Milli Marş
Milli Marşımız olan İstiklal Marşı bizim bağımsız ve ulusal eğemenlimizin en en en önemli sembollerinden birtanesidir.
Başkent
Başkent olmanın yanı sıra içerisinde TBMM'nin de bulunan şehir olduğu Ankara bağımsızlığımızın ve ulusal egemenliğimizin en önemli sembolüdür.]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe