-->

Ünlü Türk Coğrafyacılar kimlerdir isimleri

Coğrafya yeryüzü şekillerini üzerinde yaşamakta olduğumuz toprağın yapısı, bitki örtüsü ile iklimini incelemekte olan bir sosyal bilim olarak özetlenebilir.

Coğrafya insanı da içerisine almaktadır. Yaşadığımız Mahalleler,  köyler, İlçeler, iller, ülkeler, kıtalardan Güneş sistemine kadar her nesnenin bir coğrafyası bulunur.
Bu konu üzerinde dünya da olduğu gibi Türk coğrafyacılar da araştırmalar yapmışlardır. 
Türk coğrafyacılarimiz ise;
Kaşgarlı Mahmut: Divan-ı Lügat- it Türk isimli bir kitap yazmıştır yazmış olduğu bu kitapta bir haritaya da yer veren Kaşgarlı Mahmut kendisinden sonra gelen 15. YY coğrafyacılara kaynak olmuş ve bir çok coğrafyacı bu haritadan yararlanarak harita çizmiştir.
Piri Reis:  Ünlü Türk denizci olarak tanınan Piri Reis de bu konu üzerinde çalışmalar yapmıştır. Piri Reis tarafından çizilen dünya haritası döneminin en kapsamlı dünya haritasidir.   Cizmis oldugu dunya haritasi disinda haritacılık ve coğrafya üzerine farklı  eseri bulunmaktadır. Piri Reis yaşadığı dönemlerde çizmiş olduğu harita ile üstad olarak kabul edilmiştir. Eşkalname en meşhur eserlerindendir.
Matrakçı Nasuh: Osmanli da adini cokca duyuran bir bilim insanidir. Dunyada haritacılık usulünü minyatüre uygulayan ilk bilim insanı olarak da tanınmaktadır.
Seydi Ali Reis: Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve dağların buna engel teşkil etmediğini söylemiştir. Haritacılık ve denizcilik üzerine yazdığı eserler birçok dile çevrildigi bilinmektedir. Miratül Memalik adlı unlu bir eseride bulunmaktadır.
Ali Macar Reis: 16. asrın en büyük bilim insanları arasında yer almıştır. Çizdiği haritalar bir atlas oluşturmuştur. Anadolu cografyasina ozel bolgeler halinde bir harita olusturmustur. Ayrica Karadeniz dogu akdeniz ege italya ingiltere haritalari ozel olusturdugu haritalardandir. Oluşturduğu haritaları bir atlas üzerinde yayınlamıştır.
Mehmet Aşık ve Tunuslu Ahmet: 16 yüzyılda birer Dünya haritası çizmiştir. Ancak bundan başka eserleri varsa da bilinmemektedir.
Katip Çelebi: coğrafya ve haritalar üzerine farklı eserleri bulunmaktadır. Bazı eserleri yayınlanmıştır. Cihannüma, Keşf-üz Zunun, Kozmoğrafya bilindik eserleri arasındadır.
Abdurrahman Efendi: Türkçe olarak ilk atlası oluşturmuştur.
Süleyman Asaf: 1895 yılında sadece İstanbul Boğazına ait bir adet çizimi bulunmaktadır.
Türk Coğrafyacılar Kimlerdir İsimleri Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe