-->

Müzikte dizi terimi nedir

Müzikte dizi terimi nedir

Müzik için, yıllardır yapılan tanımdır, insan ruhunun gıdası artık terim gibi bir şey oldu değil mi?sağlıklı bir zihne sahip bir insan, müzikten keyif alabilen bir insandır. Zevk meselesidir, farklı müziklerden haz alma durumu. Müzikler nasıl oluşur bu konuyu hiç düşündünüz mü? Müzikler bizim kulağımıza gelişi gibi yapmak kolay değildir, bu işin ustası olan müzisyenler bu konuda bazen eğitim alırlar kimileri de örneğin Neşet ERTAŞ bu konuda doğuştan yetenekli olarak doğarlar. Müzik eğitiminde en önemli şeylerden biri de dizi sıra terimidir. Bugünki yazımızda sizlere müzikte dizi terimi nedir konusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Söz konusu müzik olunca, bilinmesi gereken onlarca terim olmaktadır. Bu terimler yardımı ile müzik yapılması daha rahat duruma gelmektedir. Bahsettiğimiz bu terimlerden bir tanesi de dizi terimidir. sıra terimi, müzikte bulunan seslerin yükselişlerine göre sıralanması anlamına gelmektedir. Müzikte, sıra, gam olarakta adlandırılmaktadır. Söz konusu bütün sesleri içine saha dizi ise umumi dizidir.

Müzik, insan hayatında çok önemli bir yer tutar ve çok fazla uzun yıllardır kişiler, kimi zaman kazanç sağlamak için, kimi zamanda sadece eğlenmek amacıyla müzik yapmışlardır. Bu sanatı sürdürebilmek için geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmak gerekir.  Bu bilgilerden birisi de dizi, müzikte bulunan 8 adet sesin ard arda gelmesiyle oluşmaktadır. Peki terimler müzik için neden bu kadar önemli olmaktadır? Müzikte uygulanan terimler, bir müziğin altyapısının daha sağlam kurulabilmesi ve anlaşılabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenlerden dolayı amacınız müzik yapmak ise bu terimleri bilmeniz gerekmektedir.

Get updates in your Inbox
Subscribe