-->

Atomu Oluşturan Temel Tanecikler Nelerdir

Atomu Oluşturan Temel Tanecikler Nelerdir
Atom, etrafımızda gördüğümüz her türlü maddenin en esas birimine verilen addır. Yani bir maddeyi yapan en küçük birim atomdur. Geçmişte yaptıkları araştırmalar ile atomun bölünemeyeceği düşünen yunanlılar, atoma atonomus adını verdikleri bilinir. ancak günümüzde atomun bölünemez olmadığı anlaşılmıştır. Atomun kendisi, hatta atom çekirdeği bile bölünebilir, parçalabilir niteliktedir. Atom, çekirdek ve katmanlar olarak 2 kısımdan oluşmaktadır. Ayrıca gözle görülemezler Bu nedenden dolayı atomları incelemek isteyen ilim adamları, bu inceleme için mikroskopları kullanmaktadır. ve araştırmalarını bu şekilde yaparlar. Bu yazımızda, sizlere atomu oluşturduğu keşfedilen temel tanecikler konusu için ayrıntılı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız. eğer siz de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Atomu Oluşturan Temel Tanecikler(parçacıklar) Nelerdir başlıklı yazımızı okumaya devam etmelisiniz.
atom altı tanecikler nelerdir bu tanecikler elektrik yükü ve kütle açısından karşılaştırınız
Atomlar, onları oluşturan üç taneciğe sahiptir. Bu tanecikler;
– Proton
– Nötron
– Elektron
şeklinde sıralabilir. Atomların kütlesi hesaplanırken sadece proton ve nötron ağırlıklarına bakılır, elektron ağırlıkları dikkate alınmaz nedeniyse elektronlar aşırı düşük bir ağırlığa sahiptir.
Protonlar, atom çekirdeğinde bulunmaktadır ve artı yüklü tanelerdir. Atomların çekirdeklerinde bulundukları için protonların sayılarına göre maddenin cinsi farklı olabilir.
Elektronlar, protonların çekiminde bulunan eksi yüklü taneciklerdir. Bu sebepten dolayı atomun etrafında sürekli şekilde dolaşırlar. Kütleleri, protonlara oranla biraz daha hafiftir.
Nötronlar, atomun çekirdek kısmında bulunmaktadırlar. Nötronların yükleri yoktur. Kütleleri protonlar ile aynıdır ve elektronların bir araya gelmesinden oluşmaktadırlar.

Get updates in your Inbox
Subscribe