-->

Kanın Vücutta Dolaşımını Sağlayan Organlar Nelerdir

Kan insan bedeni için çok hayati önem taşımaktadır ve kanın oluşumun da dolaşım sistemi organları görev yapar. Kanın dolaşımını sağlayan yapı ve organlar şu şekilde sıralaya biliriz:
1.Kalp: Akciğerler ve ve gögüs kafesi tarafından korumaya alınan gögüs kafesinin altında yer almaktadır. Yaklaşık büyüklüğü yumruğunuz kadardır Bir insanın yumruğunun büyüklüğü ne kadarsa kalbinin büyüklüğü de ortalama olarak  o kadardır. Kalp bedenimizde bulunan temiz kanın pompalanması görevini üstlenir. Bedenimizde bulunan kirl kan ise yine kalp tarafından temizlenmesi için akciğere yollanır. Kalp özel bir kas sisteminden meydana gelmektedir ve bu kaslar hiçbir zaman yorulmaz.
Gülümseyen kan :)
2.Kan Damarları: Kalbimize bağlı olan damarlarımız bedenimizin içinde ufak damarlara ayrılırlar. Bedenimizde bulunan temiz kan bu damarlar sayesinde tüm vücuda dağılır. Damarlar bununla birlikte organlar arasındaki madde dağılımını da gerçekleşmektedir. Bu damarların kimilerinde oksijen kimilerindeyse karbondioksit bulunur. Karbondioksit içeren kanın rengi koyu kırmızı, oksijen içeren kanın rengi ise parlak kırmızıdır olarak gözlemlenir.
3. Kan: Kan bedenin ısısını ayarlamakla birlikte vücudum savunmasını kuvvetlendirir. Aldığımız besinlerin dağılımını sağlarlar. Boşaltım sistemine gönderilen atıkların taşınmasını da damarlar üstlenir.

Get updates in your Inbox
Subscribe