-->

Pusulanın icadı hakkında kısaca bilgi

Pusulanın icadı hakkında kısaca bilgi

İnsanların yer yön bulmasına yarayan cihazlardan birtanesidir pusula. Pusulanın icadı insanlık tarihi
açısından oldukça önemlidir. Karada dolaşırken yönlerini bir şekilde yanılma yöntemiylede olsa yönlerini bulabilseler denizlerde bu durum böyle olmamaktadır.

Pusula ilk defa çinliler tarafından icat edildi olarak bilinmektedir. Farklı icatlar olsa bile günümüzde hâlâ çinlilerin icat ettiği kabul edilmektedir.

İcadın gerçek sahibi'nin Normanlar olduğu iddaa edilmektedir. Normlar 874'de Pusulayı keşfetmeleri sayesinde izlandayı keşfetmiş ardından grönlandı keşfetmiş ve 1000 li yıllarda Amerikayı keşfetmişlerdir.
Pusulayı kim icat etmiştir , ilk pusula ne zaman icat olmuştur kullanılmıştır pusula nasıl kullanılır pusula nasıl çalışır
Avrupada yani Fransa'da ise pusula 1200 li yıllarda görülmüştür. 1207'de ingiltere 1213 de izlanda psulayı keşfetmiştir. Pusula günümüzde her ne kadar gelişmiş olarak görünsede ilk icat edildiğinde sadece bir demire iğne geçirilmesiyle oluşturulmuştur. Pusula mıklatıs sayesinde çalışan bir düzenekten oluşmaktadır.

Peki pusula nasıl kullanılır

Pusula cihazı düz bir yüzeye konulduğunda kırmızı ucunun sabitlenmesi beklenilir. Kırmızı ucu sabitlendiğinde kuzeyi gösterecektir. Karşı tarafı güneyi gösterirken diğer kısımlardanda doğu ve batı yönü kolaylıkla bulunabilinirGet updates in your Inbox
Subscribe