-->

Hititlerin günümüze kadar gelen eserleri nelerdir?

Çorum/Alacahöyük Hititler şehir girişi
Hititlerin günümüze kadar gelen eserleri nelerdir
Hititler ilk anadolu uygarlıklarından biri olduğu kabul edilmektedir Millattan önce 3000'li yıllarda yaşadığı  bilinir. Anadolunun kuzeyinde bugünki çorum ili sınırlarında yaşamışlardır. Çorum Hattuşaş, Alacahöyük, Ortaköy gibi yerleşim yerleri günümüzde hala varlığını devam ettirmektirler. Hattuşaş Unesco tarafından korumaya alınan yerleşim yerlerindendir.

Bıraktıkları eserlerde mezopotomya etkisi olmakla beraber kendileride sanata büyük değer vermişlerdir. Günümüzde Eti markası tarafından amblem olarak kullanılan güneş kursu hititler döneminden kalmıştır ve bu gibi eserler hititlerin sanada değer verdiğini göstermektedir. Yaptıkları eserlerden günümüze kalanlar anıtsal olanlardır Şehir girişleri eski yerleşim yeri temelleri bol miktarda kap kacak duvar süslemeleri yer altından çıkarılmış ve eserler Kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.
Alacahöyük duvar oymaları hititlerin günümüze kadar gelen eserleri
Yaptıkları eserleri günümüz teknolojisiyle bile yapmanın gayet zor olduğu ilginç eserler vardır. Şehir girişlerinde dış duvar olarak kullanılan kayaların birleştirmeleri günümüz teknolojisinde bile oldukça zordur. Tarih kitaplarında gördüğümüz bi çok kaya üzerine oymacılık eserleride hititlerden kalmıştır


Get updates in your Inbox
Subscribe