-->

Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Doğu Anadolu bölgesi Ekonomik faaliyetleri nelerdir

Doğu anadolu bölgesi; Yükselti nedeniyle sanayiye pekte uygun olmayan bu bölgemizde halk tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Özellikle büyük baş hayvancılık bu bölgede gelişmiştir. Bölgenin erzurum-kars bölümü geniş plato alanlarında alpin çayırları görülür bu nedenlede büyük baş hayvancılık oldukça gelişmiştir. Bunun yanında küçük baş hayvanlarada bölgede rastlanır.

Bölgede seracılık görünmez tarım alanlarının sadece %10'luk kısmında sebze tarımı yapılabilinir. Genel olarak tahıl tarımı yapılmaktadır. Ayrıca şekerpancarı, pamuk, tütün gibi ürünlerde yetişir.

Doğu anadolu bölgesinde fabrikalar ; Pamuklu dokuma, iplik, şeker, süttozu, un , peynir, yem, sigara, çimento ve et fabrikaları olarak sıralanabilinir.

Doğu anadolu bölgesi yer altı kaynakları madenleri
Bölge yer altı kaynakları açısından oldukça zengindir. Fay kaynaklarının bolca bulunduğu bölgede Hekimhan ve Divriği çevresinde bakır, Maden çevresinde Bakır, Elbistan ve Afşin'de linyit, Keban ve baskil civarında gümüşlü kurşun, Guleman çevresinde krom yatakları bulunmaktadır.
Madenlerin bölgeye faydası tartışılmayacak derecede fazladır. Bölgede bulunan baraj göletler ile elektrik üretimide büyük orandadır. Keban ve Karakaya hidroelektirik santralinin bölgeye yararı büyüktür
Get updates in your Inbox
Subscribe