-->

Türkiye’deki Deprem Kuşakları Nelerdir

Türkiyede bulunan deprem kuşakları nelerdir

Ülkemizde 3 adet deprem kuşağı bulunmaktadır. Alp himalaya uzantısından destek alan bu kuşakları maddeler halinde sıralayacak olursak eğer bunlar
1. KAF (Kuzey Anadolu Fay hattı- Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı)
2. GAF (Güney Anadolu Fay Hattı- Güney Anadolu Deprem Kuşağı)
3. BAF (Batı Anadolu Fay Hattı - Batı Anadolu Deprem Kuşağı)

Şimdi bu maddeleri kısaca açıklamaya çalışalım

KAF( Kuzey Anadolu Fay Hattı)

Saros körfezi civarından başlayıp, Marmara denizi, izmit Körfezi, Adapazarı, Bolu, Gerede, Amasya, Tokat, Erzincan ve Van gölüne kadar devam edip oradan GAF( Güney Anadolu Fay Hattı)'a bağlanan en uzun fay hatlarından birtanesidir. Ülkemizdeki en haraketli deprem kuşağı yada fay hattı olarak tanınmaktadır. Bu Fay hattı üzerinde bulunan birçok yerleşim yerinde farklı zamanlarda depremler yaşanmış , mal ve can kaybı olmuştur

GAF ( Güney Anadolu Fay Hattı yada Deprem Kuşağı)

Van Gölünün derinliklerinden KAF'dan desteğini alan bu fay hattı Güneydoğu toroslar üzerinden İskenderun körfezine kadar uzanmaktadır. Muş, Varto, Elazığ, Malatya, Adana, İskenderun bu fay hattı üzerindedir.

BAF ( Batı Anadolu Fay Hattı yada Deprem Kuşağı)

Ege Bölgesindeki çöküntü ovalar aarasında bulunmaktadır. Bakırçay, Gediz, Büyük ve Küçük Menderes Ovaları bu fay hattı  üzerindedir. Ayrıca Uşak, Kütahya ve Burdur da bu fay hattı üzerinde konuşlanmaktadır.

Evet 3 Adet fay hattımızdan kısaca bahsetmeye çalıştık bunların yanında ülkemizde Deprem riskinin sıfır olduğu yada cok az olduğu bölgeler vardır. Bu bölgeyi şöylece anlatabiliriz Mersinin bir kısmından yukarı doğru Karaman ilini içeri alan konya niğde ve aksarayın küçük bir bölümünnüde kapsayan deprem riskinin az olduğu alanımızda bulunmaktadır.

Get updates in your Inbox
Subscribe