-->

Osmanlıda iskan politikası nedir kısaca

Osmanlıda iskan politikası nedir kısaca,  Osmanlıda iskan politikası hakkında bilgi

İskan anlamca yurtlandırma , yerleştirme anlamına gelmektedir. Günümüzdede bolca duyarsınız işte belediyeler tarafından iskan-imar gibi duyarız çoğu zaman.

İskan politikasını peki osmanlı neden izlemiştir ve Osmanlıda iskan ne demektir. Yazıya başladığımda kelime anlamını demiştim Osmanlı devletindede tıpkı kelime anlamına göre kullanılmaktaydı şöyleki üç kıtaya hükmeden bir devletin her yerde asayişi sağlaması aynı zamanda türkleştirmesi ki birde fethin o bölgede kalıcılığını sağlamak halkla bütünleşmek bunların hepsini yapmak gerçekten çok zordu ve Osmanlı iskan politikasıyla bu sorunları en aza indirmeyi amaçlamıştır

Osmanlı kendi içerisine Orta Asya'dan gelen veya Anadolu'nun çeşitli yerlerinde göçebe olarak yaşayan Türkmenleri batıda yeni feth edilen yerlere iskan politikasıyla yerleştirmiştir. Halkı sadece yerleştirmekle kalmamış yeni yerleşik hayata geçen ve yeni yurt edinen bu halka yeni araziler vererek hem topragın işlenmesini artırmış belli bir süre vergi almayarak iskan eden türkmenlere fayda sağlamış ve bölgenin hem türkleşmesini hem kısmende olsa asayişini gibi bir çok yarar sağlamıştır. Yani iskan politikasıyla Osmanlı bir taşla bir iki kuş vurmak değil bildiğiniz kuş katliami yapmıştır.

Elbetteki kuş katliamı yaparken dağın sadece bu yüzü görülmekteydi yüzlerce yıl yaşamış Osmanlı devletinin birgün gerileyeceğini toprak kaybedeceğini ve hatta cöküş yaşayacağını kimse bilemezdi bunu Osmanlıda bilmiyordu iskan eden halkta bilse yaparmıydı böyle bir hata Osmanlı'nın Batıya gönderip yurt verdiği halk Osmanlının güç kaybedip yaşadıkları topraklara yabancıların girmesiyle ezilmeye sıkıntı çekmeye evlerinin yakılıp yıkılmasına bir çok şeye katlanmak zorunda kaldılar.
Osmanlının iskan politikası nasıldır, osmanlıda iskan politikasının sonuçları,Osmanlının gün güne toprak kaybetmesi eski gücüne dönemeyeceğinin anlaşılması üzerine iskanla batıya giden Türkmen halk tekrar kervanlar halinde anadoluya göç hareketi başlatmıştır. Zaten sıkıntı yaşayan Osmanlı devleti ve anadolu halkı nüfusun birden artması üzerine çok kötü günler yaşamışlardır. İskan politikası yaparken kuş katliamı yapan Osmanlı devleti gerileme ve çöküş döneminde o kuşların hesabını vermek zorunda kalmıştır


Get updates in your Inbox
Subscribe