-->

Marmara Bölgesindeki Turizm Faaliyetleri Nelerdir

Marmara bölgesindeki turizm faaliyetleri nelerdir

Turizm Türkiye'nin vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Bacasız fabrika olarak adlandırılan bu para gelirinde bölgeler arasında birinci sırada Marmara Bölgesi bulunmaktadır. Her ne kadar bizler tarafından Turizm'de birinci olan bölge Akdeniz bölgesi Antalya bölümü olarak bilinse de bu bir yanılgıdan ötesi olamaz. Resmi kaynaklar bunun Marmara Bölgesi olduğunu göstermektedir. Turizm denildiğinde her ne kadar aklımıza sadece deniz yani yaz turizmi gelse de Marmara bölgesinde daha çok "Kültür Turizmi" yaygındır. Ayrıca kış, tarih, kaplica, kültür ve kongre turizmi de yapılmaktadır.

Bölgede en çok turist çeken yer tahmin edileceği üzere İstanbul'dur. İstanbul tarihi mekanları arasında; Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Kız kulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı gibi tarihi mekanlar bulunmaktadır.

Marmara bölgesinde Kaplıca turizmi açısından en gelişmiş bölge Bursa ve çevresidir. Ayrıca Güney Marmara bölümünde Kuş Cenneti ve Uludağ gibi milli parklarda bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede Kış turizmide gelişmiştir. Bursa Uludağ, Bolu Kartalkaya kış ve kayak turizminin merkezi olarak bilinir.

Bursa da ayrıca Tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Bunlar; Ulucami İznik Yeşil Camii, Yeşil türbe gibi mekanlarda bulunmaktadır.

Edirne'de turizm mekanı olarak ziyaretci kabul eden alanlar ise; Selimiye Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Saray Hamamı

Çanakkale'de ise Truva Harabeleri, Gelibolu Milli Parkı, İda dağı gibi turizm alanları bulunmaktadır.

-
Get updates in your Inbox
Subscribe