-->

Dünyadaki Okyanuslar ve Özellikleri nelerdir kaç tanedir

Dünyadaki okyanuslar nelerdir kaç tanedir ve özellikleri nelerdir

Okyanus: Kıtalar arasındaki büyük çukurların dolmasıyla oluşan derin ve geniş su kütleleridir. Dünyanın 3'de 2'sini okyanuslar kaplamaktadır. Dünyada 5 adet okyanus bulunmaktadır. Küçükten büyüğe göre sıralaması; Arktik Okyanusu, Güney Okyanusu, Hint Okyanusu, Atlas Okyanusu ve adındanda anlaşılacağı üzere Büyük Okyanus'tur.

Arktik Okyanusu: Kendisi buz denizi olarak bilinmektedir. Kanada, Abd ve Rusya gibi ülkele sınırlarına komşudur.

Güney Okyanusu: Okyanuslar arasında en son keşfedilen okyanus Güney Okyanusudur. Antarktika Okyanusu olarakta bilinmektedir.

Hint Okyanusu: Maldivler, Sri Lanka, Endenozya, Madagaskar, Seyşeller gibi ada ülkelerine komşu olan bu okyanus 3. Büyük okyanusumuz olarak bilinmektedir. Asya ve Afrika kıtaları arasında köprü görevi görmektedir.

Atlas Okyanusu:  Dünyanın 2. büyük okyanusudur. Avrupa ile Afrika kıtaları arasında bulunmaktadır. Ülkemize en yakın olan okyanusdur. Akdeniz üzerinden Cebelitarık boğazından geçerek Atlak Okyanusuna ulaşabilmekteyiz. Büyük denizlere açılış kapımız olarakta tanımlayabilmekteyiz.
Dünyadaki okyanuslar kaç tanedir, dünyadaki okyanuslar ve isimleri nelerdir, yer yüzündeki okyanuslarBüyük Okyanus: Yukardada dediğimiz gibi adı gibi kendiside dünyanın en büyük okyanusudur. Bizler tarafından her ne kadar adı Büyük Okyanus olarak tanımlansada dünya genelinde Pasifik Okyanusu olarak tanınır ve pasific olarak yazılmaktadır.
Get updates in your Inbox
Subscribe