-->

Doğal Afetlerin Ortaya Çıkma Nedenleri


Doğal afetleri kısaca tanımlayacak olursak; İnsanların başına gelen , can ve mal kaybına neden olan olaylardır.
Bu olaylar şu şekilde sıralana bilir; çığ,deprem,sel,erezyon,hortum, tsunami, kasırga .... gibi liste devam edebilir

Çığ ; Yüksek yamaçlarda meydana gelmektedir. Kar yağışlı günlerde yüksek yamaçlarda bolca kar birikir ardından bu karın herhangi bi ses yankısıyla yada güneşlenip oluşan erimelerle bir anda yaptıkları fiziksel harekettir. Büyük kar kütleleri yer çekimine meydan okuyamaz ve aşağı doğru hızla kaymaya başlar yerleşim yerlerine yakın yerlerse veya yol kenarındaysa araçlara yollara köylere ciddi anlamda zararlar verebilirler.

Deprem: Ana yer kürede oluşan kırıkların yerine oturması veya yeni kırıklar oluşması ile meydana gelip yer yüzünde sallantı yaratması durumudur. İnsan oğlu bu yerin sallanması olayına zelzele veya deprem olarak ad vermiştir. Depremler büyük can ve mal kaybına neden olurlar

Sel: Yağmurun bol miktarda yağması ve suyun toprağa sızılacak zaman bulamadan akışkan hale geçmesiyle oluşan doğal afet türüdür can ve mal kaybına neden olur

Erezyon:
Sel denilen doğal afet, suların haddinden fazla birikmesiyle oluşur. Sellerden can ve mal kaybı meydana gelir. Sel afeti sonucunda insanlar mal kayıpları yaşarlar.


Erozyon yani toprak kayması da bir doğal afet örneğidir. Ana kayanın üzerinde bitki örtüsünün zayıf olması sebebiyle toprağı tutan bir bitki örtüsü ve ağaçlar olmadığından dolayı erozyon afeti yaşanmaktadır.


Doğal Afetlerin Ortaya Çıkma Nedenleri Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe