-->

Tellerin üzerine konan kuşları neden elektrik çarpmaz


Tellerin üzerine konan kuşlara neden elektrik çarpmaz kısaca bilgi


Elektirik çarpması sadece biz insanlar için değil tüm canlılar için tehlikelidir. Elektrik akımına kapılan tüm canlılar zarar görebilmektedir.

Bir canlının elektrik akımına kapılabilmesi için devreyi tamamlaması gerekmektedir. Yani elektrik vücudun bir tarafından girip diğer tarafından çıkmalıdır ki, elektrik çarpması diye adlandırılan olay gerçekleşsin.

Dışarda gördüğümüz kuşlar ise elektrik teline konduklarında üzerinden elektrik akımı geçmemektedir. Eğerki kuş tek tele değilde 2 ayrı tele birer ayaklarını basarsa elektrik çarpma olayı gerçekleşe bilir.


 Ama kuşun vücudunun elektriği taşıyamayacağı kadar düşük direçte olmasından teknik olarak böyle bi olay mümkün değildir.

Ama yinede hiç bi zaman kesinliğinden bahsedilemez. Yani kuş vücudunun 2 ayrı bölgesi ile 2 ayrı elektrik teline değdirirse, kuşuda elektrik çarpma ihtimali bulunmaktadır.

Elektrikli aleti fişe taktığımızdada fişin 2 başı bulunmasınında nedeni budur. Elektriğe taktığınız cihaza elektrik + yani pozitif tarafından grip Nört yani - tarafından çıkarak devreyi tamamlar ve cihaz çalışır.

Yazılanları okuduktan sonra o zaman tek elimizle elektrik teline dokunursak herhangi bir sıkıntı yaşamayız diye düşünebilirsiniz. Ama durum düşündüğünüz gibi olmaya bilir. Bunun nedeni ise 2 tele beraber dokunmamış olmasanız bile, elektrik teline tek elle dokunduğunuzda ayağınızın yere bastığı kısımdan elektrik devreyi tamamlayıp üzerinizden akım geçebilir. Böyle durumlarda kesinlikle akım geçirmeyecek plastik tahta bir sandalyeye çıkıp kendinizi korumaya almayı düşünebilirsiniz

]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe