-->

Yeni Nüfus Cüzdanlari Ne Zaman Verilecek (Kimlik Kartları)


Şu anki nüfus cüzdanları tarihe karışıyor, yeni nüfus cüzdanları ne zaman değişecek alınacak, yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak açıklandı …


İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni sürücü belgeleri ve kimlik kartları hakkında açıklama yaptı. Konuşmasına şöyle devam eden Güler ”Uluslararası kurallar kapsamında çipli ve çok gelişmiş güvenlik ögeleri bulunan kimlik kartlarına yeni yılın girmesiyle birlikte 3 yıllık bir zaman zarfında tüm Türkiye vatandaşları sahip olacak. Ayrıca yeni sürücü belgeleri de baskı merkezinin basımı tamamlamasının ardından Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kişilerin bilinen adreslerine iletilecek”. dedi.


İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni kimlik kartların çipli, uluslararası kurallar kapsamında ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içerdiğini belirtti. Ayrıca bu uygulamanın Bakanlığın gerçekleştirdiği en önemli proje olduğunun da altını çizdi.


Güler yeni kimlik kartlarının 2014′ün başından başlayarak 3′te biri, 2015′te 3′te biri 2016′da 3′te biri dağıtılmak üzere tüm vatandaşlara ulaştırılacağını açıkladı. Bu oranlar her sene 25-30 milyon insana tekabül ediyor.


Güler, Nüfus Kanunu’nda uluslararası kurallar kapsamında bir yenilik gerçekleştirilmesi hazırlığı yaptıklarını, hazırlığı kısa zamanda bitirilip, Bakanlar Kuruluna sunmayı hedeflediklerini bildirdi.


yeni kimlik kartları


Yeni Sürücü Belgeleri


Bakan Güler, sürücü belgelerinin artık tüm özellikleriyle Avrupa birliği belgeleriyle eş olduğuna da değindi. Şekil, içerik ve güvenlik öğeleri AB belgeleriyle eş…


Sürücü belgelerinin Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı baskı merkezinde basılıyor diyen Güler, “Hazırlanan belgeler, barkod özelliği de gösteriyor, çipler kaldırılacak ve yerine barkod sistemi uygulanacak. Bu belgeler bu Emniyet Müdürlüğünce kişilerin adreslerine iletilecek.” dedi.


“Emniyet kendi birimleriyle ilgilensin istiyoruz”


Güler, uzun bir zamandır bürokrasinin iş yükünü hafifletmek için gerekli mevzuatın düzeltilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.


Pasaport verme işlemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilmesi açısından tesislerin çalışmalarını yapıyoruz diyen Bakan Güler, “Gelecek günlerde gerçekleştirilecek bir idari düzenlemeyle pasaportların  verilme hizmeti Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün görevleri içine girecek ve 2014′ten itibaren de bu şekilde ilerleneceğini planlıyoruz” dedi.


Emniyet Genel Müdürlüğünün iş yoğunluğu bu düzenlemelerin hayata girmesiyle biraz hafifleyecek diyen Güler, şöyle devam etti; ”Trafikte gerekli birkaç belge artık geçerliliğini yitirecek. Bunlar trafik tescil belgesi, araç muayene belgesi gibi belgelerdir. 2′li işlemleri bir belgeye sığdıracağız. Yabancılarla ilişkili Emniyet’in gerçekleştirdiği hizmetleri ise Göç İdaresi Genel Müdürlüğü üstlenecek. Yine emniyetin gerçekleştirdiği sendikalarla, siyasi partilerle alakalı hizmetlerle de artık valilikler ilgilenecek. Emniyetin yaptığı hizmetlerden bir diğeri ise RTÜK’le alakalı bazı yayınların takip edilmesiydi. Bu görevi de artık emniyet gerçekleştirmeyecek. Amacımız her birimin kendi görevlerini gerçekleştirmesidir.” dedi.

]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe