-->

Hamilelikte karın ağrısı


Gebelikte Karın Ağrıları Nedenleri, Hamilelikte Karın Ağrısının Sebebi


Hamilelikte genel olarak karşılaşılan ağrılar iyi huylu ağrıladır ve çok sık görülebilirler. Ancak hamilelik boyunca bu ağrılara dikkat etmek gerekmektedir. Hormonal değişmelerden meydana gelen ve bağırsakların sık sık gevşeyip yavaşlamasından kaynaklanan hazımsızlık ve şişkinliğe bağlı ağrılar olarak bilinmekteler.


Bu tipteki karın ağrıları için bol sıvı tüketmeniz , lifli gıdalar tüketmek az ve sık sık yemek yemelisiniz. Şişkinliğe bağlı karın ağrıları dışındada karın ve rahim büyümesinden bazı agrılar meydana gelebilmektedir. Bu tarz ağrılar duruşun değiştirilmesi ve dinlenmekle geçebilir
Gebeliğin son dönemi yaklaşırken doğuma hazırlanan vücuttada ağrılar meydana gelecektir bu ağrılara  Braxton Hicks  ağrılar yani hazırlık ağrıları denilir. Yukarıda saydığımız tüm ağrılar iyi huyludur ve genel olarak risk içermezler.


İyi huylu ağrılar haricinde ise doktor kontrolü ve tedavi gerektiren ağrılarda olabilir. Ayrıca ilk üç ayda gebelik testiniz pozitif cıkıyor ve rahimde gebelik kesesi oluşmamızsa dış gebelik gibi bi tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hayati önem taşır ve böyle bi durumda mutlaka hekime sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.
]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe