-->

Üniversite Öğrencilerine Burs veren yerler zenginler 2013Eğitime destek vermek, üniversite öğrencilerinin eğitimlerine katkıda bulunmak için karşılıksız burs veren kurumlarımız bulunuyor.  Yeni öğretim yılında bu kurumlardan burs alabilmek için başvurular başladı.

2013- 2014 Eğitim- Öğretim yılı İçin Karşılıksız Burs Veren Tüm Kurum ve Kuruluşlar

Üniversite öğrencileri için burs veren kurum ve kuruluşlar

LYS kayıtları tamamlandı. Yurtlara yerleşen adaylar kayıtlarını yaptırdı. Şimdi sıra eğitim masraflarının altından kalkabilmek için burs arayışlarına geldi. Maadi olanakları kısıtlı öğrenciler devletin verdiği burs ve kredinin dışında özel kurumlara ve vakıflara da burs başvurusunda bulunuyorlar.

İhtiyaç sahibi öğrenciler karşılıksız burs veren Kurum ve Kuruluşlar aşağıda listeleniyor. Hangi Kurum, Vakıf üniversite öğrencilerine eğitim bursu veriyor

İşte sizlere burs veren kurumların isimleri ve şartları!

Hacı Ömer Sabancı Vakfı

Sabancı ailesinin eğitime verdiği değeri yıllardır verdikleri burslarla desteklediğini biliyoruz. Vakıf 31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veriyor. Burs başvuruları 11 Ekim tarihine kadar yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 ay ödeniyor. İl birincisi olarak tespit edilen 15 öğrenciye de karşılıksız Sabancı Vakfı bursu verilir. Sabancı Vakfı bursları, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak verilmektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

TOG üniversite öğrencilerine burs vermek için vakıf adına haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak çalışma şartı sunuyor. Türkiye’deki 60 üniversitede ağ kuran TOG akademik başarı sağlayan öğrencilere de burs desteği veriyor. Ortalama 130 milyon lira olan bursun geri ödemesi bulunmuyor. TOG Öğretmen Çocuğu Burs programına ise annesi ve/veya babası öğretmen olan üniversite öğrencileri başvuru yapabilir.

Tel: (0216) 321 89 88

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

İstanbul Sanayi Odası İSOV Pilot okulları öğrencilerine “İhtiyaç Bursu” ve “Başarı Bursu” olmak üzere iki alanda veriyor. Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor. İstanbul Sanayi Odası Vakfı online başvuru için tıklayınız.

Tel: (0212) 293 54 18

İstanbul Ticaret Odası
İstanbul Ticaret Odası İTO Lisans bursları, Yüksek Lisans bursları ve Doktora bursları olmak üzere üç alanda öğrenim bursları veriyor. İstanbul il sınırları içerisinde İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri ve İşletme Mühendisliği, Siyasal Bilimler Fakülteleri ile dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’nda öğrenim gören yükseköğrenim(lisans) öğrencileri ile vakıf üniversitelerinin İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler, Endüstri ve İşletme Mühendisliği, Siyasal Bilimler Fakülteleri ile dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’na ÖSYM tarafından %100 burslu olarak yerleştirilen yükseköğrenim(lisans) öğrencileri ile vakıf üniversitelerinde yukarıda belirtilen fakültelerde %100 şehit bursu ile eğitim ve öğrenim gören öğrencilere burs veriyor. Başvurular 01 – 31 Ekim 2013 tarihlerinde internet sitesinden online yapılacaktır. Başvuru için tıklayınız.

Tel: (0212) 455 60 52

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Toplumun eğitim ve kültür seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmak için burs veren bir kuruluştur. ALEV, eğitim çağındaki başarılı ve yetenekli gençlerin yetişmesi için her yıl “Karşılıksız Burslar” vermeye devam ediyor. Burslar Üniversite Bursları, Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise Bursları, Alarko Mensubu Çocukları Bursları olarak üç kategoride veriliyor. Alarko Şirketler Topluluğunda en az 5 yıldır anne ya da babası çalışan öğrencilere de diğer şartları uyduğu takdirde burs veriliyor.  Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı Burs başvuruları okulların burs ofislerine yapılmaktadır.

Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı

Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı (Borusan Vakfı) çağdaş eğitime destek veren şirketlerimizdendir. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi; Mühendislik, İşletme ve İktisat bölümünde okuyan öğrencilere burs verilecektir. Bu okullara kayıt yaptırmış ve şirketin aradığı kriterleri taşıyan öğrencilerin kendi okullarının burs ofislerine Eylül ayı içerisinde başvurmaları gerekmektedir. (212) 251 34 10

Çağdaş Eğitim Derneği

Derneğin 2013 – 2014 Öğrenim yılı burs ücretleri: İlköğrenim öğrencileri için 70 TL, Ortaöğretim öğrencileri için 100 TL, Yükseköğrenim öğrencileri için 150 TL olarak belirlenmiştir. Başvurular 0212. 361 10 85 nolu vakıf faksına dilekçe gönderilerek yapılacaktır. Burs başvurusunda öğrencinin,  eğitim durumu,  başarısı, aile , ekonomik ve ihtiyaç durumu belirtilmelidir. nalan@cev.org.tr adresine  online başvuru da yapılabilir.

Feyziye Mektepleri Vakfı

Yıllardır eğitime destek veren kuruluştur. Üstün başarılı öğrencilere ve maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencilerine ücretsiz eğitim fırsatı vererek destekler.

Galatasaray Eğitim Vakfı

Galatasaray Eğitim Vakfı bağışçılar tarafından verilen yardımlar başarılı öğrencilere burs olarak dağıtmaktadır. İlköğretim bursu, Ortaöğrenim bursları, gündüzlü tam bursu tam yatılı bursu gibi öğrenim ücreti, ders kitabı, giyecek ve Ekim – Haziran (9 ay) süresince verilmektedir. en harçlıklardan oluşur. Maddi olanakları kısıtlı öğrenciler Yurtdışı, Yüksek lisans (master), Doktora burslarından da yararlanabilirler. oluşur.

İzzet Baysal Vakfı

Bolu’da çok sayıda eğitim kurumu açarak eğitime destek veren bir vakıftır. Şahıs vakfı sadece kendi okullarında okuyan öğrencilere destek veriyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine ve bölüm birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu’lu bir öğrenciye burs vermektedir. Bu öğrencilerin, Bolu Merkez İlçe veya diğer İlçe ve köylerinde doğup, buraların nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

Kibar Eğitim Ve Sosyal Yardım Vakfı

Kibar Holding doğu illerinde eğitime destek veriyor. Vakfın belirlediği aylık eğitim bursu Tunceli ilinden seçilen öğrencilere her yıl 12 ay mezun olana kadar kesintisiz olarak ödenmektedir. Vakıf toplamda 60 öğrenciye burs veriyor. Burs başvuruları  Eylül ayında yapılıyor. Vakfın verdiği burslarla ilgili detaylı bilgiye  www.kibarholding.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Türk Dil Kurumu

Türkiye’nin köklü kurumu eğitime destek için burs vermeye devam ediyor. Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümlerine, Türkiye sıralamasında ilk 3000 kişi arasında olan lisans öğrencilerine burs verilecektir. Burs talep eden öğrencilerin istenen belgeleri, isim, adres, imza, telefon numarası gibi bilgilerin de tam olarak yer aldığı başvuru formuna ekleyerek “Türk Dil Kurumu Başkanlığı Atatürk Bulvarı No. 217 Kavaklıdere- ANKARA” adresine en geç 30 Ekim 2013 tarihine kadar posta ile veya elden iletmelidir. TDK Başvuru formu nu doldurarak buradan da başvuru yapabilirsiniz

Tel: (0312) 457 52 00

Sema Yazar Gençlik Vakfı

Başarılı ve sosyoekonomik durumu burs almasını gerektiren üniversite öğrencilerine burs veriyor. Her yıl başarılı olma koşuluna göre öğrenim hayatı boyunca burs veriliyor. Müracaat koşullarına buradan ulaşabilirsiniz. Başvurular 13 Ekim 2013 tarihine kadar vakıftan alınacak formla yapılabiliyor.

0312 440 16 16 / www.semayazar.org.tr

Türkiye Diyanet Vakfı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nda çalışanların yüksek öğretim kurumlarında okuyan çocuklarına burs veriyor. Telefon: 312 – 417 12 35

İstanbul Ticaret Borsası Vakfı

Marmara veya İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünde okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriyor. Burs başvuruları için tıklayınız.

Çorlu Ticaret Ve Sanayi Odası Bursu

Çorlu’lu iş adamları da odaları aracılığı ile başarılı öğrencilere destek veriyor.  TSO bursu anne veya babas vefat etmiş, Çorlu veya Çorlu’nun köylerinde ikamet eden, 4 yıllık üniversite öğrencilerine burs veriyor. Başvurular Ekim sonuna kadar yapılıyor.

Mehmet Zorlu Vakıf Bursu

Mehmet Zorlu Vakfı, temel faaliyet alanı olan, eğitime destek çerçevesinde her eğitim döneminde yüzlerce öğrenciye burs vermektedir. Başarı ve ihtiyaç kriteri gözetilerek seçilen bursiyerler, Ekim-Haziran ayları arasında toplam 9 ay süreyle burs almaktadır. Mehmet Zorlu Vakıf Bursu başvurusu için tıklayınız. Burs başvuruları için adı geçen üniversitelerin burs ofislerinden başvuru yapılabilir.

Tübitak Bursu

Tubitak Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimlerde, tezli yüksek lisans yapmakta olan öğrencilere karşılıksız burs verilecektir. Başvurularda adayların ALES puanları dikkate alınır. Programa üniversitelerimizde, kamuda ya da özel sektörde çalışanlar da dâhil koşulları sağlayan tüm tezli yüksek lisans öğrencileri başvuru yapabilirler. Tübitak bursuna başvuracak adaylar, http://www.tubitak.gov.tr/bideb adresinden başvuru dönemi istenen bilgileri eksiksiz olarak girip onayladıktan sonra başvuru formu saklayacaklardır.

Tekfen Vakfı Bursu

Tefken bursu, başarılı öğrencilere verilir. Burstan istifade edebilmek için öğrencinin okuldan, herhangi bir özel kurum ya da kuruluştan başkaca burs almamış olması şarttır.

Burstan yararlanmak için Eylül – Ekim ayları arasında başvurular yapılır.
 Burs alma şartlarına uyumlu adaylar başvurabilir. Öğrencilerin okuldaki sınıf geçme notu genel esasları dahilinde değerlendirilir. Tüm başvurular www.tekfenburs.org adresi üzerinden, aynı web sitesinde duyurusu yapılan tarihlerde, sadece online olarak yapılır.

Elginkan Vakfı

Eğitime önem veren şirketlerimizden Elginkan burs dağıtarak yüzlerce öğrenci okutuyor. Vakıftan maddî İmkânları yetersiz öğrenciler burs desteği alıyor. Adaylar, ailesinin ve kendisinin mal varlığı ve gelir durumunu tam olarak belgelendirerek, başvuru tarihinde lisans eğitimi düzeyinde 22; tezli yüksek lisans düzeyinde 26; doktora düzeyinde 28 yaşından büyük olmamak şartıyla başvuru yapabilir. Burs başvuruları, üniversitelere gönderilen örneği ekli Öğrenci Başvuru Belgesi ile yapılır. Bu yönetmeliğin İkinci Bölüm’ünde sıralanan adaylık şartlarını taşıyan istekli her öğrenci, Öğrenci Başvuru Belgesini doldurur ve gerekli diğer belgeleri de ekleyerek ara sınıflar için en geç Temmuz ayının sonuna, hazırlık ve ilk sınıf öğrencileri için en geç Eylül ayının sonuna kadar Üniversitesinin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na veya Üniversitenin bu konuda görevlendireceği birime teslim eder.
Kaynak

Üniversite Burs başvurusu, Üniversite için Burs veren Kurumlar, Üniversite Öğrencilerine Burs veren vakıflar, Üniversitelilere Burs veren Kurumlar


]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe