-->Meslek, Eski Meslekler, Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler, Babadan Oğula Meslekler, Atalarımızın Meslekleri, Basmacı, Celep, Nalbur, Nalbant, Mestci, Sayacı, Rençber, Sepetçi, Urgancı, Bacacı, Bileyci, Erikçi, Sarımsakçı, Limonatacı, Hallaç, Bezzaz,


Unutulmuş El Sanatları
Aktarlar
Osmanlı döneminde, usta-çırak usulüyle attarlar ilaç ve ilaç hammaddeleri inşaat esnaf kullanılan hazırlanan topluluğuydu satış, büyür.

, Bu-istihdam yabancı ülkelerde bitkisel, hayvansal, getirilen ve kendilerini, malzemeler ve ilaç hammaddeleri cemad kendi esnaf entrikalar denir ve satış hazırlanmıştır. Bu işler arasında, kazıklar, öksürük hapları, yamalar güreşçi, çocuk diş macunu ve yara merhem saymak mümkün.

Kaliteli hammadde bazıları İstanbul attarları adaçayı, biberiye, campanula, hatmi, kekik, acı kavun, melisa, fesleğen ve yaz kokulu yaprakları ve kökleri elde etmek için bu kuruma süresi gibi şifalı bitkiler, büyüyebilir picking'd sadece koymak karşı.

İstanbul 17, ilgili öğeleri 41 gülsucu sekiz ilaç yağı satıcısı 300 macuncu yüzyıl satış, 70 dekçi attar, attar iki bin öğretmen, 35 amberci, 25 buhurcu, üç bademyağcı dükkanı vardı. Ancak, 1850'lerde bu sayı azalmaya başladı. Ülkeye Uyuşturucu buna hazır olduğunu ve eczaneler bugün çoğalması etkili oldu.Ayvazlar
Hangi Avrupa bir malikanelerindeki servantların ayvazlar, XVIII benzer. Katıldığı yüzyılda, Osmanlı yaşam.

Van çalışabilecek olan Ermeni gençler olarak adlandırılan bölge, ve konaklardan, bunların çoğu bekleyen anlamına gelen hazır, çalışmaya başlamıştır. Kürtler zaman kim olduğunu ayvazlık oldu. Nedenleri vücudun vasıflı işlerde seçme gücüne sahip olduğunu edildi. Ayvaz istihdam, kışın kırsal konaklar arasındaki ilişkilerin artan yayılması açılması ile batıya Osmanlı İmparatorluğu'nun türü.

Konaklardaki ayvazlar koruma yapar, en iyi, emir bekliyor gıda, ahşap sonları hizmet veren oda kapıları karşılayan, su taşıyan Pazar pazarı denetler ve hatta tekne gerek olmazdı. Ev denilen ahır veya depo Ayvazların ayvaz bitişik toprağa kalıyorum. Ayvazlar mor veya mavi Ermeni ve ayvaz hem eşarp, şarta sırtlarında sabitlenmiş ya da omuz yelek, siyah pantolon, genel ayakkabı, renkli çorap giyen ve siyah kuşak kapalı olduğunu gösteren, kalıp olmadan nefes. II. Meşrutiyet döneminin varlık kıtlık sona erdi.
Cezzarlar
Yerleşim artışla şehirlerde birçok esnaf olarak Cezzarlar yerleşmiş oldu.


Cezzarlar henüz eski zamanlarda hayat yerleşti, esnaf, sadece omuzlarında bir kutup üzerinde dizilmiş ciğerciler et gibi, onların bel eller ve sokaklarda dolaşırlardı loincloths üzerinde et kesmek için büyük bir bıçak aştı.

Yağ veya mallarını satmak için "yağ topaklar," diye bağırdı olurdu. Çoğu satış pazarları olur. Yerleşim artışla şehirlerde birçok esnaf olarak Cezzarlar yerleşmiş oldu.ÇığırtkanlarŞey faiz toplamak, bağırtılan erkekler yüksek sesle müşteri çekmek için.


Literatürde bir katmanda onları İstanbul'da Pazar çarşı uzunlukları.

Dolaşan seyyar satıcılarının her sokaklarında çığırtan çalışmak zorunda gibi görünüyordu. Büyük Çarşı mağazaları Mahmutpaşa pazar ve gelecek başında ağlıyor.
KassarlarEski çırpıcı Kassar girişleri şeklinde tesadüf Türk dilinin yendi kök kelime geldi.

Suda çırparak yıkama gibi halı, kilim, tülbent, keçe ve yapılacak özel bir şekilde taş inşa Kassarlar havuzları, bu yüzden insanlar temizlik denir.
Kemankeşler
Tamam, büyük silahlar, okçuluk, büyük spor barış savaşında Türkler.


Tamam baharda tüm dünyada Türk boyları deli ve onlarla götürdü. Osmanlılar bir okmeydanı kuracağına tüm arazi fethetti. İstanbul'un fethinden sonra, bir okmeydanı kuruldu. II. Burada Bayezid okçu kulübenin bir saltanatı oldu.

Tekken toplantı ve eğitim salonları, hem de öğretmenler için özel daireler, Kemankeş aşevi okçular ücretsiz yemek dağıtan denir. Ancak, kavrama okçu lisans gerekli savurmak Tamam düşünülebilir okmeydanında. Bu amaçla 900 gez (596 m), ok azaltmak gerekiyordu.
Mahyacılar


Kağıt üzerinde bir dama tahtası deseni içinde lambaların temel yere göre ölçüldü önce hazırlanmış.


Ipler asılı Ramazan ve Kurban lambaların gece çift, İstanbul'da Türkler değil, cami, minare, ya da özellikle İslam dünyasında yazı, şekli verme geleneğinin iki minare arasına gerilen özel bir sanat geliştirdi.

Mahyacılar cami, minare, Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye ve iç sırt Nuruosmaniye dış sırtın ikiz minareleri kendi cami inşa etti. Yağ 8 kg hakkında Harcanırdı bir sırt. Kağıt üzerinde bir dama tahtası deseni içinde lambaların temel yere göre ölçüldü önce hazırlanmış.SakalarEski İstanbul, ev su ihtiyacı çeşitli şekillerde karşılandı.

Her evin yakınında tabii çeşmelerdi en basit çözümü,. Ama çok kalabalık olurdu. Böylece, lonca şaka, para karşılığında evlerine su taşıyan insanları bir araya getirdi. Yüzyılın sonuna kadar bu 19. devam. Saka, evin kapısını her gün tebeşir kenarı, KIRBA vereceğini sayısı sola kaydolun.

Ayın sonunda para topladı. Ama şaka müşterinin hemen hemen her ay bu parayı toplamak için zamanı geldiğinde, kavga ettik. Burada kesimlerse şaka şaka gibi onların mülkleriymiş kesim su çeşme giderdim sonra çeşme gibi suyun bazı kullanımlar, çünkü bazı şikayet etti.Savatcılar
Siyah bir sanat dalıydı nakış gümüş yapılmış, itici toprak anlamına Sevad Arapça kelime.

Bu çalışma Savate önce mal önce uygulanacak, toka, kemer, hançer kabzalarının, tütün yaprak, tılsımlar ve yüzey işleme, çeşitli şekillerde dua taşları kalemkarlar gerekir. Belirli oranları savaşçı gümüş, bakır, bir karışımından kurşun ve kükürt alaşımı ve tülbentten geçirilerek onların ince siyah toz hazırlarlardı yendi sonra.

Bu motif, yazı tipleri ve kuru, toz boraksla sürücü savat tohum rulo onlar Savate olur sürme bir hamur karıştırılarak sonra görüntüleri söz konusu. I. Önceki Dünya Savaşı için, ana savaşçı ve ustabaşı 400 Van 120 dükkan etrafında vardı. Ayrıca Sivas, Erzincan, Trabzon ve Samsun'da, bu sanat çok gelişmiştir. Avrupa'da tim Türkiye, özellikle Paris savatlı katmanları böylece yerini edinmişti depoladığı. Dağıstan, savatçılık anavatanı olan Osmanlı İmparatorluğu'nun 150 yıl altın çağını yaşadı.Seleciler
Yün hırka, eller alemlere, yedi bin erken 16. destarları saman ve 17 Osmanlısı yüzyılda dilenciler olmuştur.
TanzifatçılarÖncüleri tanzifatçılar Kuaför Verrad, 17. yüzyılda yaklaşık 500 korumaları oldu.
Ben onlara kırmızı ve siyah deri elbiseler vardı. Ellerini kazma Hamid erken başkanları ve koni, demir çapına omuzlarında uzun direkleri, müdevver ağacın arkasına teneke kutular, onun kasık giyen kadar sukut olabilir süpürge, kürek, omuz sepet, Hasan Harar ve üçüncü har vardır sepetleri, siyah çizmeler.

Çöp alarak o insanların kapıları onlar enkaz sırtlarında götürüyorlardı Kufe yükleme oynarken, bağırarak sokaklarda dolaşır. Bu insanlar daha çok Ermeni var. O zaman, Müslüman olmayan ve mahalle sokakların insanlara kentin meydanları, sokakları, Yeniçeriler süpürme, toz süpürgesi temizleyin. Ama yine de İstanbul, çok temiz bir şehir olduğu söylenemez.KeçecilikPolar, yün, kil ya da pamuk lifleri dövülerek ıslak ortamda çiğnenmiş ve birbirlerine, Işın füzyon, çadır, giysi yapımında kullanılan kaba kumaş korunur. Keçe Orta Asya beri Türkler tarafından bilinmektedir. Bursa hissettim Osmanlı İstanbul, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Antalya, Urfa, üretim merkezleri olarak kabul edildi. Ahi kuruluşları, esnaf zanaat loncalar hissettim önemli bir yer tuttu. Kalfa ve ustaların yazar bozuntusu yün 6-7 yıllık dönemler Hairlik, yün, atmak yün, yün kalıp hazırlama ayak tekme, bu banyo paspas gibi yöntemlerle, öğrenilir yemek.
KoşumculukKoşum takımları, hayvan araba koşum, bu arabaları ya da pulluk gibi araçlar, bu tür kemer bu koşulmasını takım olarak pulluk araçları. Koşumcu, koşum çeşitli yerlerinde yapan bir. MO 4. yüzyıla koşum ilk takım Mezopotamya'da bulundu. Günlük yaşamın atın ve Orta Asya büyük medeniyetlerin, Türkler koşum kullanılan bu yana tek takım neden oldu. Bugün koşumculuk, yüz yok bir meslek haline geldiğini hayvanların önemi düşüş ile koşum.
Hasırcılık
Dokuma tel örgü, kimi zaman duvar ve tavan kaplama, kaplama bir zemin olarak kullanılan, kurutulmuş bitki sapları ve enstrümantal organları düşünce halktan cins. Mats, Trablus, Mısır örgü, vb kaba tel örgü ve örgü aracı inceliği, kalınlığı ve tipi yaptı. isimleri alacaktı. Desenler kamış paspaslar yapılmıştır boyalı. Hasırcılık Osmanlı, XVII.yy kolların bir başlangıç ​​tekne önemli hale gelmiştir. İstanbul Hasırcılar yılında çarşı çarşı adını bile vardı. Günümüzde, sadece kırsal alanlarda, hasırcılık belirli bir miktar devam etmektedir.NalbantlıkFarrier, at, eşek, katır ve hizmetlerinin yanı sıra yolcu zanaat hayvanların toynakları korunması çağrısında nalbant at nalı sürüş. Toynağına hayvan at nalı "at nalı tokmak" ahşap tokmaklar sıradan adı veya özel çekiç shoeing çivilenmiş. Geçmişte, ulaşım, taşımacılık ve çeşitli hizmetlerde hayvanların yaygın kullanımı nedeniyle, nalbant 20. yüzyılın ilk yarısına kadar önemini korumaktadır. Osmanlı ordusunun demirci ihtiyaçlarını karşılamak için, bilinen Veteriner bir Askeri Okulu kurdu.
EsansçılıkCam parfüm şişeleri dört tarafı, satış küçük bir hareket iki kapılı bir kutu yerleştirilir Esansçılık,. Kamu yasama dolaşır gibi Esansçılar genellikle köy, kasaba ve şehirlerde, pazar yerleri, kafe, lokanta yerleri, püskürtürlerdi bir şırınga yardımıyla ayıklamak müşterilere ücret belirli bir miktar. Büyük bir endüstri haline Esansçılığın bugün çok daha az yaygın eski tip kokular ve esansçılara bulunmaktadır.
Semercilik (Eyer, Eyercilik)Eyer At, katır, bazen hayvanlar üzerinde böyle bir yük bağlamak için kullanılan eşek binmek, tan üstlüğüdür ağaç dolu iskelet çalgıcılar "yatak". Eyer genellikle ahşap, çuval ve sazdan vardır. Yük bağlamak ve yolcu sürüş konforu hayvan için kullanılır. Boyun eyer ve eyer çatal ayrılmıştır. Araplar ve İranlılar tarafından kullanılan ilk kez söyledi. Türklerin bunlardan biri idi.
KaşıkçılıkKaşıkçılık, Anadolu, ilk kaşık, Çatalhöyük ve Hacılar 'da bulundu. (7-6000 yıllarında). Kaşık Anadolu'da ifade malzemeye göre yapılır. Önce toprak ve sonra tahta kaşık benim olmaya başladı. Şimşir, ardıç, gürgen, meşe, armut, metal kaşık gibi karaağaçlar daha tahta kaşık, demir, bakır, pirinç, gümüş ve altın yapılır. Anadolu'da Konya merkezleri arasında kaşık ünlüdür, Akseki, Kas, Gedi, Gevye, söz özellikle layık Bolu, Kastamonu, Bergama, Bursa, Eskişehir, Anamur, Buca çizmek.
SedefkarlıkSedefkarlık, sedef, inci kakma dükkan yapımı anne üzerinde çalışıyor. Ayrıca, işin ustaları adlandırılan Sedefkâr yapar. Ayrıca Sedefkarlık Osmanlılar önemli bir meslek. Özellikle farklı bir won tarzında 16. yüzyılda. İhtisas atölye sedefkarların sarayda çalışmış. Bu bu güzel sanatlar uygulama olasılığı üzerine çok sayıda makale tarafından kabul Osmanlı Sultanlarının dönemine kadar tahtlardan bir tekne. Sedefkarlık büyük ölçüde bugün kaybetti, Topkapı Sarayı'nda sedef kakma annesi önemi, eşyaların restorasyon ilgilenen bir bölüm bulunmaktadır.
Zembilcilik
Sazdan samandan yapılmış kolları ile çanta veya sepet duvarlı çağırdı. Selçuklular ve Osmanlılar günlük hayatta mal sepetinde büyük önem vardı. Günlük yaşamda sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte, mal sepeti önemini büyük ölçüde kayboldu. Bugün sepeti ürünleri, kentlerin eteklerinde ve üretilen ve kullanılan daha kırsal alanlarda.
Urgancılık
Ropery, ip verme ve işidir.Urgan kenevir, keten, jüt, pamuk ya da naylon gibi doğal elyaf satış, polyester sentetik lif yapılır. Insanlık ropery tarihin tarihinde önemli bir yere sahip meslek, Antik kadar uzanır. Sanayileşme, sicim ve ipler gelişimi mekanik ropery meslek üretimi ile bugün, kayıp iş saflarına katıldı.
Taş İşçiliğiTaş oymacılığı, taş hayatında önemli bir rol Türklerin hayatından kaymıştır olmuştur inşa. Türkler başlayarak Selçuklu, taş ile çalıştırmak için sanatsal bir şekilde, kemer ve süslemek için nakış büyük önem yerleştirilir. Han, hamam ve kervansaray, hayranlıkla bugün bile eşsiz bir örnek göstermiştir izledi. Günümüzde, taş azaltılması hem de azalan ile taş işçiliğinin ortadan kalkması da "sanatçı" bir görünüm önemini.
Çömlekçilik
Çömlekçilik Çömlekçilik, Fayans ve sağlamlaştırılan tencere, tava. Neolitik Anadolu'nun bu yana bilinen seramik,. Özellikle Mersin, Çatalhöyük, Hacılar ve Boğazköy Kültepe ünlü seramik içinde. Bugün, bilinen en eski çanak çömlek örnekleri, ve yaklaşık 9000 yıl önce Anadolu'nun seramik Çatalhöyük'te ortaya çıkardı. Orta Doğu'da 12. yüzyılda gizli ajan, İslam çömlekçilik kil kase yumuşak, yarı saydam porselen inşaat çalıştı hamur karıştırın.


]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe