-->

Yaratıcılık Nasıl Gelişir Yöntemi Nedir ddd

Yaratıcılık insanın kendine olan öz güvenini arttıran ve insanı her alanda başarıya götüren bir özelliktir. Yaratıcılık daha önce bulunmamış bir şeyi keşfetmek ve bunu kullanarak birçok konuda hayatı kolaylaştırmaktır. Günümüzde başarılı ve en yükse rütbelere yükselmiş birçok kişinin yaratıcılığı yüksektir. Yani kişide yaratıcılık özelliği ne kadar güçlü ise kişi o denli başarılı olmaktadır. Peki insanlar daha başarılı bir birey olmak için sahip olmaları gereken yaratıcılığı nasıl geliştirebilir? Bunun yöntemleri var mıdır? Tabi ki de her özelliği geliştirmenin yöntemi olduğu gibi yaratıcılığı geliştirmenin de yöntemleri vardır. Bunlar;


1) Yaratıcı düşüncenin temeli çok yönlü ve hızlı bir şekilde düşünebilen bir beyindir. Kişi bu özelliği kazanabilmek için beyin fırtınası gruplarına katılmalı veya hızlı düşünmeyi gerektiren pratikler yapmalıdır.2) Kişi yaratıcı fikirler için daha fazla bilgiye sahip olmalıdır. Bu yüzden de öğrendiği tüm bilgilerin kalıcı olabilmesini için notlar almalı ve tekrar yapmalıdır. Bu sayede geniş bir bilgi haznesine sahip olur. Bu şekilde de yaratıcı fikirler için kendine alt yapı hazırlayabilir.


3) Kişi her zaman programlı olarak düşünmelidir. Yani öncelikle bir konuyu belirlemeli, konuyu aşama aşama ilerletmeli ve mükemmelleştirmeye başlamalıdır.


4) Kişi beyin fırtınası yapmayı bilmelidir. Birçok konuda beyin fırtınası yaparak yaratıcı fikirler elde etmelidir. Kişi bir konu hakkında ne kadar düşünür ve fikir üretirse yaratıcılığı da o denli gelişir.


]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe