-->

Berat Kandili Nedir


Berat kandili nedir? Berat Kandili Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan dünyaya toptan indiği gecedir. Önceden Berat Gecesi diye anılıyordu. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla Berat Kandili olarak anılmaya başlanmıştır.
 Berat Kandili Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece olarak bilinir. 2012 yılında Berat Kandili 4 Temmuz Çarşamba’yı 5 Temmuz Perşembe’ye bağlayan gecedir. Bu konuda İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bir hadisi vardır:“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)
berat kandili ne demek, berat kandili anlamı ve önemi. berat kandilinde hangi namazlar kılınmalı , berat kandilinde neler yapılır,berat kandilinde neler yapılmalı
Bunu Facebook'ta Paylas
Arkadaşlarında Görsün .]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe