-->

Gökyüzü Neden Mavidir ?

GÖKYÜZÜ NEDEN MAVİDİR ?
İçerisinde yaşadığımız dünya ile ilgili bilmediğimiz pek çok konu mevcuttur. Ancak bilmediklerimiz kadar doğru bildiğimizi sandığımız dünya mekanizmaları da vardır. Bunlardan belki de en ilginci gökyüzünün rengidir. İnsanların büyük bir çoğunluğu tüm gökyüzünü kaplayan atmosferimizin neden mavi renk olduğunu merak eder ya da tam aksine, zaten mavi renk olduğu için bunun nedeni üzerinde kafa yorma gereği duymaz. Pekala, gökyüzünün gerçekten de mavi renk olduğuna emin misiniz?
Gökyüzünün aslında mavi renk olmadığını duyan insanlar hemen bu durumun yanlış olduğunu ispatlama çabası içerisine girer. Gözleri ile gördükleri bir şeyin gerçek olmayacağı düşüncesi, insanın bu soruyu sorgulamasına neden olmaktadır. Gökyüzünün gerçekten gördükleri gibi mavi renk olduğunu ispatlamak isteyen insanların ilk söylediği şeylerden birisi, içerden baktığımızda mavi renk olan gökyüzünün uzaydan da mavi renk göründüğüdür. Dünyamız uzaydan dahi mavi renkte görünüyorsa, gerçekten de gökyüzü mavi renktir düşüncesi pek de doğru değildir.
Mavi olarak “gördüğümüz” gökyüzü aslında mor renktedir. Bu durum tamamen ışığın yapısından kaynaklanan, ışığın dalga boyalarına göre farklı enerjiye sahip olmasından ötürüdür. İlkokul yıllarında birçoğumuzun yaptığı 7 renk cetveli, ışığın sahip olduğu dalga boylarına göründüğü renkleri temsil eder. Dünyamıza uzaydan gelen güneş ışınlarındaki en yüksek frekansa sahip olan kırmızı, sarı ve turuncu gibi renkler atmosferimizdeki hava molekülleri içerisinden rahatlıkla geçebilir. Atmosferimizdeki hava moleküllerini geçerek dünyamıza gelen bu yüksek dalga boyuna sahip renklerin dışında, düşük frekanslı mavi ve mor renk atmosferimizde emilir. Hava moleküllerinin emebileceği kadar düşük frekansa sahip mavi ve mor ışık, daha sonra yine havada bulunan bu moleküller tarafından dışarıya verilir. Hava molekülleri her yanımıza bulunduğundan, mavi ışık her yönden gözümüze gelir ve bizim gökyüzünü mavi olarak algılamamıza neden olur. Ancak hava molekülleri tarafından en fazla emilime uğrayan renk mordur. Yani gökyüzündeki moleküller etrafa en fazla mor rengi saçarlar ancak insan olarak bizim gözümüz bu mor rengi algılayamaz.
İnsan gözünün evrimine hala herhangi bir açıklama getiremeyen bilim adamları, insan gözünün mavi renge çok duyarlı olmasını da açıklayamaz. Yapılan tüm bilimsel araştırmalar insan gözünün mavi renge karşı aşırı hassas ve duyarlı olduğu sonucunu ortaya çıkartmıştır. Yaradılış itibarıyla mavi rengi mor renkten daha baskın olarak algılayan gözümüz, uzaydan bakıldığında da dünyamızdan gelen mor ışığı göremez. Bu nedenledir ki, dünya atmosferinin mavi renk olarak görürüz. Özellikle kış aylarında havanın kapalı olduğu günlerde gökyüzünü gri tonlarında görürüz. Çünkü açık havada yüksek oranda emilen mavi rengin aksine, bulutlar gazdan oluştuğu için her rengin eşit oranda saçılmasına neden olur. Kısacası her zaman mavi olduğunu sandığımız gökyüzü aslında mor renktir ancak insanlar olarak bunu hiçbir zaman göremeyeceğiz.

Bilim, Eğitim, Merak Ettiklerimiz Tagged with 2. sınıf dünya uzaydan bakınca neden mavi görünür, Atmosfer, Atmosfer ve Özellikleri, atmosferle gökyüzünün ilişkisi nedir vikipedi, aylar neden mavi renktir, azot, ök yüzü neden mavidir, öyküler, öğretmenevleri yılbaşı proğramı, Bilim, bir gün bir gün bir çocuk şarkısı dinle, bira fiyat listesi, dalga uzunlukları, dünya uzaydan bakılınca neden mavi görünür, dünya uzaydan bakılınca neden mavi gözükür, dünya uzaydan bakınca neden mavi, dünya uzaydan bakınca neden mavi görünür, dünya uzaydan bakınca neden mavi görünüyor etiketi, dünya uzaydan neden mavi görülür, dünya uzaydan neden mavi görünür, dünyanın mavi görünmesinin, deniz maviligini gökyz maviliği, deniz ve gökyüzü neden mavidir, Denizin Rengi, devlet memuruna yılbaşı tatili, Doğa, elektromanyetik, elektromanyetik spektrumun, eğlence, felipe melo eski takımı Devamını Oku http://www.kapuska.net/etiket/gokyuzu-neden-mavidir#ixzz1i6s4CzC9 KaPusKa.NeT KaPusKa, fikra, fizik, fıkralar, galatasaray küfürlü sözler, gaz, gök nedir gökün neden ve sonuçları, gökteki renklerin kimyası, gökyüzü, gökyüzü maviliği ve atmosfer arasındaki ilişki, gökyüzü ne renktir, Gökyüzü Neden Mavi, gökyüzü neden mavidir, gökyüzü neden mavidir atmosferleilişkişi nedir, gökyüzü neden mavidir özet, gökyüzü neden mavidir etiket, Gökyüzü Niçin Mavidir, Gökyüzü Renkleri, gökyüzü ve sirri, gökyüzünü mavi görünmesini ne, Gökyüzünün Mavi olmasının Nedeni, gökyüzünün maviliği ile atmosfer arasındaki ilişki, gökyüzünün maviliği ile atmosfer arasındaki ilişki nedir, gökyüzünün maviliğinin atmosferle ilişkisi, gökyüzünün rengi, Gökyüzünün Rengi Nedir, güldürmece, gülmece, Günbatımı neden kırmızıdır, güneş, Genel, gokyuzu nazar, googlekyüzü neden mavi, Havadaki ışık, ilginç bilgiler, ilginç sorular, Işık, kan neden mavidir, kapuska.net Devamını Oku http://www.kapuska.net/kutuphane/gokyuzu-neden-mavidir.html#ixzz1i6sjwIB9 KaPusKa.NeT KaPusKa, komik resimler, komik sorular, komik videolar, komik yazılar, komikler, Kızın, Mavi, mavi renk sırrı, Merak Edilenler Etiketler : atmosfer, nazar boncuğu neden mavidir, neden mavi, okey plusta giriş engelinin sürei, oksijen, okyanus, Renk, renklerin sihri mavi, renksiz renkler nelerdir, ruhsatsız araba kullanmanın cezası 2011, su, suyun maviliği ve atmosferle ilgisi, van depreminin tarihi şiddeti ve can kaybı, ışık dalgaları, ışık ve ışık Dalgaları, ışığın Renkleri]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe