-->

Çocuğumu Neden Emzirmeliyim?

Emzirmenin Olumlu Etkisi Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?
Uzmanlar anne sütünün astıma karşı nasıl kdruma sağladığı konusunda emin değildir. Fakat anne sütünün yüksek oranda antikor içerdiği bilinmektedir. Bu antikorlar doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğin bağırsaklarının iç yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır. Formül sütler (mamalar) birçok yönden anne sütünü taklit etmekle beraber doğal antikorları içermezler.
Ne Kadar Süre Emzirmeliyim?
Eğer ailenizde atopi öyküsü (astım, egzama, bebeklik dermatiti, saman nezlesi ve alerjik rinit gelişimine karşı kalıtsal bir yatkınlık) varsa bebeğinizin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Katı gıdalara geçilmesi konusunda genellikle aile büyüklerinden ve yakın zamanda çocuk sahibi olmuş ailelerden gelen baskılar olabilir. Bunların nedeni çoğu zaman bebeğinizin gece boyunca uyumasını sağlamak veya onun yeterli besin almadıgğı konusundaki endişeler olabilir. Fakat bebeği sütten erken kesmenin uyku veya herhangi bir diğer problemi çözdüğü konusunda kanıt bulunmamaktadır.
Bebeğiniz aç olğu zamanlarda gereksinimini karşılayacak oranda süt üretilmesini uyarabilir. Bu konuda yapmanız gerekenler sağlıklı ve yeterli miktarda besin tüketmeniz, iyi dinlenmeniz ve bebeğiniz istedikçe onu emzirmenizdir.
Bebeği Sütten kesmek Zor Olur mu?
Bebeğinizin astım olma riskinin arttığını bilirseniz ileriye dönük olarak plan yapabilir ve katı gıdalara geçiş sırasında bir dizi önlem alabilirsiniz. Bu güç-bulunur, pahalı besin maddeleri alacağınız veya bebeğiniz için özel yemekler hazırlamaya uzun zaman harcayacağınız anlamına glmemektedir. Aksine sadece bazı temel kurallara uymak anlamına gelmektedir.
 ]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe