-->

Astımlı çocuğun bakımı yazı dizisi – 4 Hatırlanması gereken noktalar

Çocuğunuzun Kontrolü Almasına Yardımcı Olmak
Çocuğunuz hastalığı nasıl kontrol edeceğini öğrendiği takdirde astımın yaşamını yönlendirmesinden kurtulabilecektir. Çocuğunuza yazılan ilacın nasıl kullanılması gerektiği ve ilacın nasıl etki ettiği konusunda emin olmanız ve bu bilgileri çocuğunuza aktarabilmeniz gerekmektedir. Ancak bu sayede ilaçtan en yüksek düzeyde fayda sağlanacaktır. Uygun ilacın doğru dozda, doğru zamanda, yaşa uygun bir cihaz yardımıyla alınması halinde hastalığın kontrolü mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı astım hastalığını direkt olarak etkilemese bile çocuğunuzun formda kalmasını sağlayarak enfeksiyonlarla savaşmasında ona yardımcı olacaktır.
Çocuğunuzla konuşarak hangi zamanlarda astım yüzünden kendini güçsüz hissettiğini anlamaya çalışmalısınız. Daha sonra onunla beraber çalışarak durumu düzeltmeye yönelik çözümler arayabilir, ilacını zamanında almayı hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda astımlı çocukların oyunu ve egzersizi ne zaman bırakması gerektiğini bilmeleri lazımdır.
Atağı Önleme Üzerine Yoğunlaşmak
Çocuğunuzun hastalığı anlamasına yardımcı olurken atakların nasıl önlenebileceğini de ona göstermelisiniz. Bu konuyu konuşmak için en iyi zaman çocuğunuzun hasta olmadığı dönemdir. Atağı başlatan faktörleri anlatmalı ve böyle bir durumda yapılması gerekenler konusunda onu bilgilendirmelisiniz. Çocuğunuza bir astım planı hazırlamasını önerebilirsiniz- astım hemşirenizden veya doktorunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Kontrolün onda olduğunu ve kendisine güvendiğinizi açıkça belirtmelisiniz; fakat canını sıkan birşey olduğunda sizinle konuşabileceğini de mutlaka söylemelisiniz.
Çocuğunuz atakların önlenmesi konusunda yapılacak herhangi bir plana okulunun dahil edilmesi konusunda isteksiz davranabilir. Sınıf arkadaşları arasında farklı bir kişi gibi muamele görme konusundaki korkularını paylaştığınızı ona söylemelisiniz, onunla dürüstçe konuşarak okuluna da hastalığı ve nasıl yardımcı olacakları hakkında bilgi vermeniz gerektiğini belirtmelisiniz.
Başkasına Ne Zaman Haber Verilmesi Gerektiğini Bilmek
Çocuğunuza hastalık kontrolünden çıktığı zaman birisine haber vermesi gerektiğini öğretmek zor olabilir. Burada size düşen görev, gereksinimlerini bir erişkine iletme konusunda çektiği sıkıntıları aşması için ona yardımcı olmaktır. Okulundaki görevlilerin gerektiği gibi bilgilendirildiğinden ve arkadaşlarını ailelerinin durumu anladığından emin olarak onun işini kolaylaştırabilirsiniz. Fakat çocuğunuzun yaklaşan bir astım atağı karşısında haber vermeyi er veya geç öğrenmesi gereklidir.
 ]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe