-->

Astımlı çocuğun bakımı yazı dizisi – 3 Atak sırasında neler olur?

BİR ATAK NASIL BAŞLAR?
Atak yavaş yavaş veya aniden başlayabilir. İlk belirti nefes darlığı olup çocuk akciğerlerine daha fazla hava ulaştırmak amacıyla daha hızlı ve derin nefesler alır. Hışıltı ve öksürük de bulunabilir ve konuştuğu zaman daha hızlı soluk alıp verme ve endişe (anksiyete) belirtileri de görülebilir. Soluk verme, soluk almadan daha güç olduğu için çocuk öne doğru eğilerek soluk vermeyi kolaylaştırmaya çalışır, tipik hışıltı sesi de büyük olasılıkla çocuk soluk verirken duyulacaktır.
Çocuklarda, özellikle de küçük çocuklarda astım atağının başlangıcını anlamak bazen güç olabilir. Fakat çocuğunuzun geçirdiği atağın erken evrelerini saptamayı öğrenirseniz durum daha da kötüleşmeden müdahale etme şansınız olur ve bu sayede genellikle atağın ciddi boyutlara ilerlemesini önleyebilirsiniz.
ÇOCUĞUNUZUN İLK ATAĞI GEÇİRMESİNE NEDEN OLAN ŞEY NEDİR?
İlk atak belirtileri bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkabileceği gibi havayollarında mukus birikimine neden olan soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonlarını da takip edebilir. Eğer atak şiddetliyse çocuğunuzun doktorunu aramalı veya en yakın acil yardım ünitesine başvurmalısınız. Atak daha az şiddetli olsa bile mümkün olan en kısa zamanda doktorunuzla mutlaka temasa geçmeli ve tedavi gerektiren br sorun olup olmadığının saptanması için çocuğunuzun muayene edilmesini sağlamalısınız.
ERKEN UYARI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Eğer çocuğunuza önceden astım tanısı konduysa atakların hemen her zaman benzer şekilde başladığının farkına varmışsınızdır. Birçok aile gece öksürüğünün yaklaşmakta olan bir astım atağının ilk belirtisi olduğunu söylemektedir. Böyle bir durumda su içmek öksürüğü geçirmez, fakat yastık sayısının arttırılarak çocuğun daha dik pozisyona getirilmesi öksürüğü azaltabilir.
ÇOCUĞUMDA HIŞILTI OLUR MU?
Hışıltı havanın havayolları içinden rahat geçemediğinin bir belirtisidir ve atağın başlangıç aşamasında duyulması olağan bir durumdur. Size korkutucu gelebilir ama hışıltının varlığı atağın ciddi bir evrede olduğu anlamına gelmemektedir.
 ]]>
Get updates in your Inbox
Subscribe