Kapadokya hakkında gezi yazısı kısa kısaca

Bu yazımızda Kapadokya hakkında gezi yazısı kısa kısaca  bilgi paylaşacağız.

Kapadokya, dünya coğrafyasında nadiren görülen volkanik dağ püskürtü lerinin yıllar içerisinde rüzgarın,  yağmur un,  ve diğer Hava olaylarının etkisiyle  farklı ve kendine özgü oluşan yeryüzü şekillerinden meydana gelir.

Kapadokya yayı  bölümler halinde gezerek keşfe de bildiğimiz gibi gökyüzünden balonlar yardımıyla da izleyip bu eşsiz manzaraya tanıklık edebiliriz. Bölgenin topografyası ülkemizin diğer bölgelerine göre oldukça farklıdır ve bu sayede rüzgarın aşındırmanın etkisi daha net bir şekilde hissedilir. Sadece Nevşehir  ilinin merkezinde değil birçok ülkesinde bu yeryüzü şekillerine bolca rastlanır. 

Kapadokya,  farklı ülkelerden gelen binlerce turiste her yıl Kucak açmak tadır.  Mağara içerisinde bulunan otelleri,  bölgenin tanınmış atları  ile bu bölgede yapılan geziler,  tarihte insanlarca volkanik tüfler  üzerine yapılan oymalaryerli ve yabancı  binlerce turisti kendisine çekmektedir.

Kapadokya’ya farklı ulaşım şekilleri ile ulaşım sağlığına bilinir. Bunlar Havayolu,  demiryolu ve kara yolu ile olmaktadır.

Peri Bacaları,  mağaraları,  yeraltı şehirleri ile bir bütün olan  Kapadokya ülkemizin muhakkak gezilip görülmesi gereken Hatta Bolca fotoğraf çekilmesi gereken tarihi turistik merkezlerinden bir tanesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hobiler