Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri

Bu konumuzda sizlere Rüzgar Çeşitleri ve Özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Rüzgarlar yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru gerçekleşen hava hareketine verilen isimdir. Rüzgarlar yatay yönlü meydana gelirler, rüzgarın yatay yönlü esişini anemometre adı verilen alet ile ölçebilmekteyiz. YBA(Yüksek Basınç Alanı) ile ABA(Alçak Basınç Alanı) arasındaki basınç farkı rüzgarın oluşmasına sebep olmaktadır.

Rüzgarlar 3 e ayrılırlar sırasıyla;

Devirli yada diğer adıyla mevsimlik olan rüzgarlar,
Sürekli rüzgarlar,
Yerel rüzgarlar,

Devirli – Mevsimlik Rüzgarlar

Birbirine komşu iki kara parçası arasında meydana gelirler, iki kara parçasının ortasında bulunan deniz yada okyanusun ısınma ve soğuma alanları farklıdır, yıl boyunca oluşan ısınma soğuma farklarından dolayı rüzgar meydana gelir. Devirli –  Mevsimlik Rüzgarlar ikiye ayrılırlar; Yaz Musonları, Kış Musonları,

Yaz musonları, yaz aylarında okyanus ile karar arasındaki ısınma ve soğuma farkından meydana gelirler ılıktırlar, ancak kış musonları da yaz musonları gibi kara ile okyanus arasındaki sıcaklık farkından meydana gelsede, kışın esen bu rüzgar karadan denize doğru esmesi sebebiyle karadaki soğuğu alır, bu sebeple kış musonları soğuk rüzgarlardır.

Sürekli Rüzgarlar,

Yıl içerisinde gerçekleşme şeklinde ve bulunduğu alanda değişiklik göstermezler. Eğer belirli bir bölgede gerçekleşen rüzgar yüksek basınç alanında oluşuyorsa bu sürekli olarak yüksek basınç alanından oluşur ve daima aynı bölgede eserler. Kendi aralarında Batı rüzgarları, alizeler ve kutup rüzgarları olarak üçe ayrılmaktadırlar.

Yerel Rüzgarlar

Bu rüzgarlar sürekli değildirler, bulunduğu bölgeye ve bölgedeki hava şartlarına göre farklılıklar gösterirler, Bu sebeple de yerel rüzgarlar ismini alırlar. Meltemler, sıcak yerel rüzgarlar ve soğuk yerel rüzgarlar olarak üçe ayrılırlar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hobiler