Maarif Kongresinin Önemi Nedir

Bu yazıda sizlere Maarif Kongresinin ne olduğu konusu hakkında ve maarif kongresi ne zaman toplandı, maarif kongresi hangi savaş sırasında toplandı, maarif kongresi başkanı, maarif kongresinde atatürk sözleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Maarif Kongresi 14 Temmuz 1921 tarihinde Ankarada toplandı. Kongre gerçekleştiği sıralarda Kütahya-Eskişehir savaşları sürmekteydi. Kongreye pek çok öğretmen iştirak ederken, kongrenin amacı Kurtuluş Savaşında kazanılacak başarının ardından yeni kurulacak olan Türk devletindeki eğitim haritasını çizmektir.

Bir tarafta savaş sürerken bir taraftan böyle bir kongrenin toplanması, eğitime ne denli önem verdiğinin göstergesidir. Kongreye Mustafa Kemal Atatürk Başkanlık etmiş, yaptığı konuşmada ise “Milli birlik ve beraberliğimizi bozacak her türlü zehirli düşünceden arınmalı ve bunlara karşı savaşmalıyız” diyerek milli birliğin önemine bir kez daha dokunmuştur.

Maarif Kongresinin ana hedefi / amacı neydi?
Maarif Kongresinde bir taraftan 7 düvele karşı Kurtuluş Savaşı verirken Anadolu da çıkan isyanlara karşı halkın eğitilmesiydi, bu sebepledir ki aydınlar ve öğretmenler bu kongre sonrasında milli bilinci uyandırarak milli mücadeleyi daha etkili hale getirmek amacıyla büyük bir görev yüklendi.

Maarif Kongresinde alınan kararlar nelerdir;

İlkokullar altı yıldan dört yıla indirildi
Orta öğretim eğitimin dört yıl olmasına karar verildi.
Köy bünyeli işçi mekteplerinin kurulmasına karar verildi.

maarif kongresi ne zaman toplandı, maarif kongresi hangi savaş sırasında toplandı, maarif kongresi kısaca bilgi özellikleri

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hobiler