İnsanlar Dünyanın Hangi Tabakasında Yaşamlarını Sürdürürler

Bu yazıda İnsanlar Dünyanın Hangi tabakasdında yaşamlarını sürdürürler konusunda bilgi aktaracağız.

Üzerinde yaşamış olduğumuz dünya farklı canlı türlerine ev sahipliği yapar. Dünyanın mükemmel yapısı Canlı hayatı için uygun bir ortam oluşmasına neden olmuştur. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu dünyamız iç katmanlardan, dış katmanlara doğru farklı katmanlara ayrılmışlardır.  Katmanlar arasında fiziksel ve maddesel olarak çeşitlilikler görünür. Dünya üzerindeki bazı katmanlar yaşam için el verişli değildir.

Peki İnsanlar Dünyanın Hangi tabakasdında yaşamlarını sürdürürler Dünya katmanları arasında olan ve taş küre (Yer kabuğu) olarak adlandırılan alan bizim üzerindinsanlar dünyanın hangi tabakasında yaşamlarını sürdürürler, dünyanın katmanlarıe yaşadığımız ve yaşamın görüldüğü tek katmandır. Hemen aklınıza o halde denizler, okyanuslar sorusu geldi ise duruma şöyle açıklık getirebiliriz; denizler okyanuslar da taş küre yani yer kabuğu üzerinde yer almaktadır, bu sebeple bu bölgedeler de yaşam vardır.
Barınma ve Beslenmenin en fazla olduğu tabaka hangisidir diye bir soru soracak olursak bu sorunun da cevabı aynıdır, yani barınma ve beslenmenin en fazla olduğu tabaka yer kabuğu diğer bir adıyla taş küredir

Yer kabuğu üzerindeki sıcaklık biz canlıların yaşaması için gayet elverişli derecededir. Sert kayaç üzerinde bulunan yumuşak topraklar üzerinde tarım yapılabilir halde olup, bu toprak içerisinde farklı canlılar yaşama imkanı bulabilirler. Atmosfer ise yer kabuğu üzerindeki yaşamımızın en önemlisidir. Atmosfer olmasa nefes alamaz, oksijenden mahrum kalırdık, dolayısı ile yaşam olmazdı. Taş küre de tarım yapılabildiği gibi, yerin derinliklerinde farklı madenlere de rastlanmaktadır, çıkarılan bu madenler bilim ve teknoloji sanayide kullanılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hobiler