Hemşire Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Bu yazımızda  Hemşire nasıl olunur, Hemşire olmak için ne yapmalıyım sorularına cevap vereceğiz.

Hemşire olmak için

Eğer hemşire olmaya karar vermişseniz, ilk önce bu mesleğe lise eğitimiyle başlamalısınız, lise de bu eğitimi veren okullarda okumak size artı katacaktır. Ülkemizde bu eğitim Sağlık Meslek Liseleri tarafından sağlanmaktadır. Sağlık Meslek Liselerinde “hemşirelik” bölümünde eğitiminizi tamamladıktan sonra her hangi bir hastane de işe başlaya bilirsiniz. Ancak siz siz Önlisans eğitimi ile eğitim hayatınıza devam etmek istiyorsanız. Sağlık Meslek Lisesinden sonra sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak herhangi bir üniversitenin tıp fakultesinin yüksekokulunda hemşirelik mesleğinde kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.hemsire olmak icin neler yapmalıyım, nasıl hemşire olunur

Sağlık Meslek Lisesi mezunu değilim ancak hemşire olmak istiyorum

Liseye giderken hemşirelik bölümünü dikkatiniz çekmezken herhangi bir lisede eğitim alırken Hemşire olmaya karar verdi iseniz. Üniversite sınavında yeterli puanı alıp, Sağlık Meslek Yüksekokullarını tercih edebilirsiniz. Bu okullarda eğitiminizi başarıyla bitirdikten sonra hemşire olabilirsiniz.

Ülkemiz şartlarında mezun olduğunuz da hemen iş sahibi olabileceğiniz bir meslektir hemşirelik. hemşirelik programı öğrenim süresi 2 yıldır, Mezun olduktan sonra devlet veya özel hastelerde görev alabilir. zaman içerisinde kendinizi geliştirerek Baş hemşire yada Baş hemşire yardımcısı gibi ünvanlar alabilirsiniz.

Hemşirenin görevleri nelerdir

Hasta kabulü yapmak,

Hastayı tedaviye hazırlamak,

Acil durumlarda ilk müdahale yapmak,
Hastaya aşı serum gibi ilaç enjektesi,
Tansiyon vücut ısısı ölçme gibi işlemler
Hasta hakkında rapor hazırlayıp doktora sunulması,
Doktor tarafından hastaya uygun görülen tedavilere yardımcı olmak,

Hemşire olmak için hangi okullara gitmek gerekir hemşire olmak için neler yapılmalıdır konusunda Soru ve yorumlarınızı hemen aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hobiler