Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri nelerdir

Bu yazımızda sizlere Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri nelerdir konusunda bilgi aktaracağız.

Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri nelerdir

Ülkemizin en gelişmemiş bölgelerinden birisidir doğu anadolu bölgesi. Bu bölge de en bilindik geçim kaynakları hayvancılık ve tarımdır. Erzurum-Kars platosu olarak bilinen bölge hayvancılığın en yoğun yapıldığı ve hayvancılığa en uygun yerdir. Bu bölgede kaliteli sığırlar yetişir, özellikle kurban bayramı dönemlerinde büyük şehirlere yoğun hayvan sevkiyatı bu bölgeden olmaktadır.
Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik faaliyetleri sebze konusunda da çok gelişmiş sayılamaz, bölgede uygun tarım arazisi %10 oranı civarındadır. Doğu Anadolu Bölgesinde tahıl tarımı daha yoğun bir şekilde görülür. Ayrıca doğu anadolu bölgesi ekonomik faaliyetlerine baklagiller, şeker pancarı, meyve sebze, pamuk ve tütün gibi ürünler de yardımcı olur ama bunlar bölgenin her bölümünde görülmez.

doğu anadolu bölgesi ekonomik faaliyetleri nelerdir

Doğu anadolu bölgesinde kurulu fabrikalar; şeker, süt tozu, un, peynir, yem, sigara, çimento ve tekstil fabrikaları bulunur ayrıca hayvancılığa bağlı olarak et fabrikaları da yer bulmaktadır.

Bölge her ne kadar tarım yönünden zayıf olsa da madenler bakımından oldukça zengindir. Bölgede Elbistan ile Afşin de Linyit, Hekimhan ve Divriği kısmında bakır, Guleman civarında krom, Maden kısmında bakır, ayrıca Keban ve Baskil ilçelerinde de gümüşlü kurşun yatakları yer alır. Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri‘nde madenin önemi oldukça önemlidir. Ayrıca bölge de bulunan elektrik santralleri de bulunur. Keban ve Karakaya barajlarında hidroelektirik yöntemiyle elektrik üretimi yapılırken, Afşin-Elbistan termik santrali de termik yolla ülke elektriğine yardımcı olmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hobiler