Tomris hatun kimdir

adminGenel4 Yorum2 Aralık 2014

Tomris hatun kimdir daha önce duydunuz mu siz bu ismi türk tarihinde ? Adını ilk defa kpss sayesinde öğrendiğim bu kadına bir çok türk erkeği dahil hayranlıkla bakar.

M.Ö 7. yüzyılda yaşayan ilk Türk kadın hükümdar olarak tanınır kendisi aslında sadece ilk türk kadın hükümdar değil dünyadaki ilk kadın hükümdardır. İskitlerin kraliçesi olarak tanıdığımız Tomris hatunun Peçeneklerinde kağanı olduğunuda tarih kaynaklarında geçmektedir.

Tomris hatun dünyanın ilk kadın hükümdarı olduğu gibi pasif bir hükümdar değildir.  O dönemlerde iran topraklarında hüküm sürmüş olan Ahamenis imparatorluğu ile hiçte küçük sayılmayacak savaşlar yapmıştır.
Ayrıca Tomris hatun hakimiyeti süresinde Perslerle de sert mücareleler etmiştir. Hakimiyet alanına Doğu anadolu ve kafkasları almak en büyük hedeflerinden biriydi. Bu hedefi nedeniylede doğal olarak en fazla Perslerle savaşmıştır.

Türk tarihinin en kanlı savaşlarından biri olarak tarihimizde yer alan savaşlardan biride Tomris hatunun ezeli düşmanı dönemin Pers hükümdarı Kiros’u yenerek öldürmesidir. Rivayete göre Tomris hatun Pers hükümdarını öldürüp kanını bir kovaya doldurmuştur ve kellesini kovaya atıp; “Ömründe kan içmekten bıkmadın hadi iç artık kendi kanını doya doya” dediğide rivayetler arasındadır.

Dünyanın ilk kadın hükümdarının Türk olmasıda tarihimizin ne kadar şanlı olduğunun göstergesidir aslında.

Etiketler: , , ,

Tomris hatun kimdir Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. […] bunlara sakalarda denir. Bu uygarlık dünyanın ilk kadın hükümdarına sahiptir (Bknz: Tomris Hatun kimdir)  Tarihteki önemli destanları Alp-er Tunga ve […]

 2. yalçın tan dedi ki:

  Ülke savunmasında Türk kadınlarının savaşçılığı tarihte önemli yer tutar. Tomris Hatun bunların en önde gelen örneklerinden biridir. Orta Asya’nın çetin yaşama ve iklim koşulları onların böyle yaşamalarının nedeni olmuştur. Tomris Hatun savaşçı özelliği ile tarihe benzeri olmayan bir kahraman kadın olarak geçmiştir.

 3. yalçın tan dedi ki:

  Ülke savunmasında Türk kadınlarının savaşçılığı tarihte önemli yer tutar. Tomris Hatun bunların en önde gelen örneklerinden biridir. Tomris Hatun savaşçı özelliği ile tarihe benzeri olmayan bir kahraman
  kadın olarak geçmiştir.

 4. CAFER dedi ki:

  Araplar ingilizler ruslar kadını dışlarken bizim kadınlarımız götünden kan alıyormuş. TÜRK olmak üstün olmak için kafii dir abisi 🙂

Tomris hatun kimdir Hakkında Yorum Yaz

Arşivler